Diagnostyka AIDS. Jak wyglądają testy na obecność wirusa HIV?

shutterstock_81727774

Liczba osób zarażonych wirusem HIV rośnie w zastraszającym tempie. Statystyki medyczne odnotowują tylko niewielką część zakażeń, gdyż w wielu przypadkach osoby zainfekowane nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu i nieświadomie zarażają swoich kolejnych partnerów.

Z tego też powodu coraz częściej możemy słyszeć o wykonywaniu testów na obecność wirusa HIV. O ile kilkanaście lat temu ta metoda nie była powszechnie stosowana, o tyle dzisiaj coraz częściej możemy spotkać osoby, które z własnej woli poddają się testowi.

Co daje nam badanie na obecność HIV?

Po pierwsze, obecność w organizmie wirusa HIV wcale nie jest równoznaczna z zachorowaniem na AIDS. Jeżeli wirus zostanie wykryty w porę, istnieje spora szansa, że spokojnie dożyjemy wieku starczego. Przyjmowanie leków antyretrowirusowych oddala nas od ostatniego etapu zarażenia wirusem HIV i tym samym nie wpływa na obniżenie jakości życia. Natomiast osoby, które wykonały test i nie wykryto u nich wirusa, mogą być również spokojne o przyszłość swoich partnerów seksualnych.

Rodzaje testów

Badanie na obecność wDiagnostyka AIDS. Jak wyglądają testy na obecność wirusa HIV?irusa odbywa się z wykorzystaniem testu przesiewowego. Test przesiewowy jest bardzo czuły, dzięki czemu ryzyko otrzymania fałszywego, ujemnego wyniku znacząco maleje. Wyniki testów mogą być wątpliwe w kilku, konkretnych przypadkach: ciąży u osoby badanej, ostrych zapaleń wirusowych czy chorób autoimmunologicznych. Zważywszy na rangę badania i możliwość pomyłki test zostaje wykonany zazwyczaj dwukrotnie. Ostateczne potwierdzenie diagnozy stanowi test Western blot, w którym poszukuje się przeciwciał skierowanych przeciwko poszczególnym antygenom wirusa.

Wyniki testów wyrażane są w dwóch formułach: pozytywny i negatywny. Wynik pozytywny świadczy rzecz jasna o obecności wirusa, zaś wynik negatywny o jego braku. Obecność wirusa HIV w organizmie wcale nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na AIDS. Przy użyciu odpowiedniej terapii choroba może się u pacjenta nie rozwinąć, bądź też przebiegać w niezwykle łagodnej formie. Wczesne wykrycie wirusa HIV stanowi podstawę dla dalszego, skutecznego leczenia. Testy na obecność wirusa powinny być jednak wykonywane nie wcześniej niż trzy miesiące po potencjalnym zarażeniu. Wcześniejsze wykonanie testów może dać zafałszowane wyniki.

Testy należy wykonywać w specjalnych Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, które działają na terenie całej Polski z inicjatywy Krajowego Centrum do spraw walki z AIDS. Co najważniejsze, testy można wykonywać bezpłatnie i anonimowo, co stanowi dodatkową motywację do rozpoczęcia walki o nasze zdrowie i życie.

 


Leave a comment

*